główna zawartość
artykuł nr 1

Postanowienie

 

   Górzno, dn. 19.03.2010 r.
GP 7624-1/2010
 
P O S T A N O W I E N I E
  w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko
 
  Na podstawie art.63 ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227) oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), poz. zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy nr RDOŚ-04.OO.6613-266/10/AMP z dnia 08.03.2008 r. oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy nr N.NZ-42-G-64/935/10 z dnia 22.02.2010 r.
 
  p o s t a n a w i a m
 
stwierdzić obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, w związku z §3 ust.1 pkt 73 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz o szczegółowych uwarunkowaniach związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.), polegającego na budowie elektrociepłowni biogazowej rolniczej n terenie działki nr 258/2 położonej w Miesiączkowie, gm. Górzno .
Inwestorem i właścicielem terenu, na którym będzie budowana elektrociepłownia gazowa rolnicza jest UNIFREEZE Sp. z o.o. w Miesiączkowie z siedzibą w Miesiączkowie
W związku z powyższym ustalam zakres raportu:
I.   Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko powinien zawierać:
1. Opis planowanego przedsięwzięcia, a w szczególności:
a)   charakterystykę całego przedsięwzięcia i warunki użytkowania terenu w fazie budowy i eksploatacji lub użytkowania,
b)   główne cechy charakterystyczne procesów produkcyjnych,
c) przewidywane rodzaje i ilości zanieczyszczeń, wynikające z funkcjonowania planowanego przedsięwzięcia.
  2. Opis istniejących w sąsiedztwie lub w bezpośrednim zasięgu oddziaływania planowanego
przedsięwzięcia zabytków chronionych na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece
nad zabytkami.
3.  Opis przewidywanych skutków dla środowiska w przypadku niepodejmowania przedsięwzięcia.
4.  Opis analizowanych wariantów, w tym:
a)   wariantu proponowanego przez wnioskodawcę oraz racjonalnego wariantu alternatywnego,
b)   wariantu najkorzystniejszego dla środowiska wraz z uzasadnieniem ich wyboru.
5. Określenie przewidywanego oddziaływania na środowisko analizowanych wariantów, w tym   również w przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, a także możliwego trans granicznego oddziaływania na środowisko.
6. Uzasadnienie proponowanego przez wnioskodawcę wariantu, ze wskazaniem jego oddziaływania na środowisko, w szczególności na:
a)   ludzi, rośliny, zwierzęta, grzyby i siedliska przyrodnicze, wodę i powietrze,
b)   powierzchnię ziemi, z uwzględnieniem ruchów masowych ziemi, klimat i krajobraz,
c) dobra materialne,
d)   wzajemne oddziaływanie między elementami, o których mowa w lit.a-d.
7. Opis metod prognozowania zastosowanych przez wnioskodawcę oraz opis przewidywanych znaczących oddziaływań planowanego przedsięwzięcia na środowisko, obejmujący bezpośrednie, wtórne, skumulowane, krótko-, średnio i długoterminowe, stałe i chwilowe oddziaływania na środowisko, wynikające z :
a)   istnienia przedsięwzięcia,
b)   wykorzystywania zasobów środowiska,
c) emisji.
8. Jeżeli planowane przedsięwzięcie jest związane z użyciem instalacji, porównanie proponowanej technologii z technologią spełniającą wymagania, o których mowa w art. 143 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska.
9. Wskazanie, czy dla planowanego przedsięwzięcia jest konieczne ustanowienie obszaru   ograniczonego użytkowania w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, oraz określenie granic takiego obszaru, ograniczeń w zakresie przeznaczenia terenu, wymagań technicznych dotyczących obiektów budowlanych i sposobów   korzystania z nich.
10.   Przedstawienie zagadnień w formie graficznej.
11.   Przedstawienie zagadnień w formie kartograficznej skali odpowiadającej przedmiotowi i szczegółowości analizowanych w raporcie zagadnień oraz umożliwiającej kompleksowe przedstawienie przeprowadzonych analiz oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
12.   Analizę możliwych konfliktów społecznych związanych z planowanym przedsięwzięciem.
13.   Wskazanie trudności wynikających z niedostatków techniki lub luk we współczesnej wiedzy, jakie napotkano, opracowując raport.
14.   Streszczenie w języku niespecjalistycznym informacji zawartych w raporcie, w odniesieniu do każdego elementu raportu.
15.   Nazwisko osoby lub osób sporządzających raport.
16.   Źródła informacji stanowiące podstawę do sporządzenia raportu.
 
II.   Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko powinien uwzględniać oddziaływanie przedsięwzięcia na etapach jego realizacji, eksploatacji oraz likwidacji, ze szczególnym uwzględnieniem:
1. Rodzajów i ilości zanieczyszczeń, wynikających z funkcjonowania planowanego przedsięwzięcia;
2. Oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na powietrze atmosferyczne;
3. Analizy konfliktów społecznych związanych z projektowana inwestycją.
 
U z a s a d n i e n i e
 
UNIFREEZE Sp. z o.o. w Miesiaczkowie z siedzibą w Miesiączkowie, 87-320 Górzno wystąpiło z wnioskiem do Burmistrza Gminy Górzno w dniu 11.01.2010r.  o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie elektrociepłowni biogazowej rolniczej na terenie działki nr 258/2 o pow. 4,03 ha położonej w miejscowości Miesiączkowo, gm. Górzno. Na w/w przedsięwzięcie zachodzi konieczność sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko.
 
Projektowana inwestycja zgodnie z § 3 ust.1 pkt  73 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zmianami), zaliczana jest do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek sporządzenia raportu może być wymagany.
Planowana inwestycja polegać będzie na budowie elektrowni biogazowej rolniczej o mocy 1 MW na działce nr 258/2 w miejscowości miesiączkowo. Surowcem do produkcji biogazu będzie kiszonka z kukurydzy, traw a także słoma, gnojówka oraz osady ściekowe. Planowana elektrociepłownia składać się będzie z urządzeń i obiektów do procesów przechowywania, przygotowania, dozowania substratów oraz produkcji biogazu.
 
Niniejsze postanowienie zostaje przesłane stronom i podane do publicznej wiadomości przez zamieszczenie na stronie BIP Gminy Górzno: http//bip.gorzno.pl oraz wywieszone na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Górzno, a także wysłane do sołtysa wsi Miesiączkowo w gminie Górzno, w celu powiadomienia zainteresowanych osób w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
 
W nawiązaniu do powyższego orzeczono jak w sentencji.
 
Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu za pośrednictwem Burmistrza Gminy Górzno w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia.
 
Otrzymują:
 
1. Unifreeze Sp. z o.o. Miesiączkowo
  87-320 Górzno
2. a/a